Endokrynolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się kwestiami układu wydzielniczego. Dba przede wszystkim o równowagę hormonalną w ludzkim organizmie, co oznacza sprawowanie pieczy nad wszystkimi organami odpowiadającymi za ich wydzielanie. Zobaczmy zatem, kiedy należy udać się do endokrynologa.
Dlaczego równowaga hormonalna jest w ogóle tak ważna?
Równowaga hormonalna jest niezwykle ważna dla funkcjonowania całego organizmu człowieka. Hormony odpowiadają bowiem za funkcje regulacyjne w naszym organizmie. Przekazują konkretne informacje do kolejnych organów o stanie pozostałych układów, odpowiadają przez to za funkcjonowanie każdego z nich i wzajemne oddziaływania.
Zaburzenia hormonalne – niezależnie od tego, czy hormonów jest za mało, za dużo, czy też receptory, na które powinny działać, nie pracują właściwie – zawsze prowadzą do zachwiania równowagi organizmu. To z kolei przekłada się na zaburzoną pracę kolejnych układów. W efekcie mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne, utrudniające codzienne zadania i prowadzące do wyraźnego obniżenia jakości i komfortu życia.
Endokrynologia często powiązana jest ze stanem psychicznym
Na konsultacje endokrynologiczne często kierowani są pacjenci, którzy leczą się u lekarza psychiatry, szczególnie na wczesnym etapie badań i diagnozy. Z czego to wynika? Z tego, że wiele schorzeń układu hormonalnego ma też wpływ na stan zdrowia psychicznego. Doskonałym przykładem mogą być zaburzenia w pracy tarczycy, które powodują, że obniżony lub podwyższony poziom hormonów wpływa na samopoczucie człowieka, a nawet może prowadzić do powstania depresji.
Z tego też powodu, aby wykluczyć somatyczne przyczyny wielu dolegliwości psychicznych (albo je potwierdzić), lekarz psychiatra może skierować pacjenta na konsultacje endokrynologiczne. Często dopiero współpraca tych dwóch specjalistów pozwala ustabilizować zarówno stan psychiczny, jak i przywrócić zdrowie fizyczne.
Kiedy warto samodzielnie udać się do endokrynologa?
Endokrynolog, jako lekarz zajmujący się schorzeniami układu hormonalnego, jest w stanie zdiagnozować oraz leczyć wiele różnorodnych chorób, objawiających się często niespecyficznymi i różnorodnymi symptomami. Dlatego też warto zgłosić się do tego specjalisty, obserwując u siebie (lub u osoby bliskiej) takie dolegliwości jak:
- niespodziewana i trudna do wytłumaczenia zmiana wagi (przyrost lub spadek masy ciała),
- trądzik, którego nie można wyleczyć dermatologicznie,
- senność, osłabienie, przewlekłe zmęczenie lub odwrotnie, nadmierna pobudliwość, drażliwość, wahania nastrojów,
- wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie,
- stale podwyższona temperatura i tętno,
- uderzenia gorąca, nadmierna potliwość,
- trudności z zajściem w ciążę,
- obniżone libido.
Występowanie tego typu dolegliwości może świadczyć o różnych problemach z układem hormonalnym, ale także o naturalnie występujących zmianach w organizmie ludzkim (menopauza, andropauza). Każda występującą chorobę układu hormonalnego można jednak leczyć, a objawy przekwitania mogą zostać złagodzone i nie muszą obniżać komfortu życia, dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie daje współczesna medycyna.
Materiał zewnętrzny