plk1921.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu i odżywianiu.

Sport

Piłka nożna historia. Sprawdź, kiedy powstała Twoja ulubiona dyscyplina

Piłka nożna historia. Sprawdź, kiedy powstała Twoja ulubiona dyscyplina

Piłka nożna jest dyscypliną, która budzi od dekad duże emocje. Dzięki niskim kosztom oraz łatwym regułom stała się dyscypliną masową i najbardziej popularną w większości krajów świata. Historia piłki nożnej to nie tylko wielkie mecze z ostatnich kilku dekad. Sport ten ma swoje początki już w czasach starożytnych. W tym artykule opowiadamy historię piłki nożnej.

Kiedy wynaleziono piłkę nożną?

Większość fanów piłki nożnej umiejscawia początki tej dyscypliny w dziewiętnastowiecznej Anglii. W przypadku tak popularnej dyscypliny, jaką jest piłka nożna historia rozpoczyna się znacznie wcześniej. W jakim okresie wynaleziono piłkę nożną? Tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że sport przypominający dzisiejszą piłkę nożną obecny był między innymi już w starożytnym Rzymie, Chinach i Japonii. Zasady gry w tym okresie nie były do końca sprecyzowane. Dyscyplinę uprawiano na placach miejskich. W drużynie piłkarskiej mogło grać znacznie więcej zawodników od jedenastu. Często łączono kopanie piłki na przykład ze sztukami walki. Ówczesna piłka nożna była znacznie bardziej kontaktowym sportem od tego, który obserwujemy na boiskach obecnie. Przypominała nieco rugby.

Kiedy początki współczesnej piłki nożnej?

Jeżeli chodzi o bliższy nam okres, jakim jest najnowsza historia piłka nożna datuje swoje początki na wiek dziewiętnasty. Jej rozkwit przypada na epokę rewolucji przemysłowej w Anglii. Przemysł w szybkim tempie wkraczał do miast angielskich. Rozrywka i rekreacja została więc przeniesiona na podmiejskie łąki. To właśnie tam zaczęto kopać piłkę i tworzyć podwaliny pod współczesny futbol. Pierwsze próby kodyfikacji zasad piłki nożnej miały miejsce w Cambridge w roku 1848 i w Sheffield w roku 1857. Początkowo piłka nożna przypominała nieco zmienioną wersję rugby. Z biegiem czasu zwyciężyła koncepcja sportu mniej kontaktowego, która obowiązuje do dzisiaj. Wprowadzano do zasad różne udoskonalenia. W ten sposób w zasadach piłki nożnej zawitały rzuty wolne, rzuty karne, wyrzuty z autu oraz kartki.

Piłka nożna na świecie

Piłka nożna zdobyła szybko popularność w całej Anglii. W roku 1863 powstała The Football Association, która uznawana jest za pierwszą federację piłkarską na świecie. Anglicy podróżujący po świecie zaczęli popularyzować zasady nowej dyscypliny na całym globie. Dzięki rosnącej popularności piłki nożnej już w 1904 roku powstała FIFA, czyli Światowa Federacja Piłkarska. FIFA zrzesza dziś 209 krajowych federacji piłkarskich. Obecnie na każdym kontynencie funkcjonuje również organizacja, która zrzesza krajowe federacje piłkarskie. W przypadku Europy jest to UEFA, do której należy Polski Związek Piłki Nożnej. W futbolowym świecie FIFA ma decydujące zdanie w kwestii organizacji i zasad piłki nożnej. Jest również nadrzędna wobec kontynentalnych federacji. Do najważniejszych rozgrywek reprezentacji narodowych należą Mistrzostwa Świata oraz mistrzostwa poszczególnych kontynentów. Najbardziej popularnymi rozgrywkami klubowymi na świecie jest Liga Mistrzów.

Zobacz więcej na etoto.pl

Artykuł sponsorowany

Udostępnij