Taśmy kinezjologiczne wciąż zyskują na popularności. Stały się one nie tylko sposobem na ból, ale także swego rodzaju modą sportową. Osoby noszące plastry na mięśnie często bawią się kolorami, dostosowując je do swojego sportowego stroju. Przede wszystkim jednak służą one leczeniu kontuzji, aby jak najszybciej można było wrócić do pełnej sprawności. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat taśm kinezjologicznych.
Czym są taśmy kinezjologiczne?
Tego rodzaju taśmy to po prostu plastry, które nakleja się zazwyczaj w miejscu, w którym nastąpiła kontuzja. Dzięki nim jest możliwe zarówno zmniejszenie uczucia bólu, jak i skrócenie czasu potrzebnego na powrót do formy. Tego typu plastry wyglądają trochę inaczej niż te, które kojarzymy, gdy opatrujemy rany. Są one szersze, mają inną długość, materiał, a nawet kolor. Na rynku dostępne są różne barwy między innymi niebieski, różowy, czarny lub pomarańczowy. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.
Taśmy te służą do kinesiotapingu i są z powodzeniem używane w Polsce od 20 lat. Jest to tak zwane plastrowanie dynamiczne uważane za naturalną metodę fizjoterapeutyczną. Większość potocznie określa te plastry na mięśnie tejpami.
Najczęściej z takich rozwiązań korzystają sportowcy, zarówno Ci trenujący profesjonalnie, jak i amatorzy. Są to osoby najbardziej podatne na różnego rodzaju kontuzje. Popularność zyskują one także wśród kobiet w ciąży z uwagi na ich działanie odciążające kręgosłup i zmniejszające ryzyko pojawienia się żylaków.
Plastry na mięśnie – co wybrać?
To, na jaką taśmę się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od powstałej kontuzji. Nie każda będzie nadawała się do leczenia. Na rynku są do kupienia:
- elastyczne taśmy kinezjologiczne – są świetnym rozwiązaniem, gdy w wyniku urazu osłabiły się więzadła i stawy
- rozciągliwe taśmy kinezjologiczne – to idealne plastry w przypadku urazów, gdy konieczna jest na przykład stabilizacja danego stawu. Zmniejszenie jego ruchomości sprawi, że szybciej wrócisz do formy.
- kompresyjne taśmy kinezjologiczne – mają za zadanie zwiększyć przepływ limfy lub krwi.
Jak nakleić plastry na mięśnie?
W celu pozbycia się kontuzji tego typu plastry należy mieć naklejone przez kilka dni. Czas rekonwalescencji może być szybszy w przypadku, gdy będą one naklejone w odpowiedni sposób. Możesz to zrobić zarówno sam, choć najlepiej, jeśli wykona to fizjoterapeuta, który wie dokładnie jak je umieścić.
Nim przykleisz plastry na mięśnie musisz odpowiednio przygotować to miejsce. Na początku pozbądź się owłosienia na obszarze, który będzie tejpowany. Dzięki czemu zwiększysz jego przyczepność do skóry, co przełoży się na zmniejszenie bólu w momencie jego ściągania. Następnie dokładnie umyj skórę, odkaź ją i osusz. Teraz możesz już naklejać tejpy!
Jeśli uraz powstał w obrębie kolana najlepiej nakleić je w taki sposób, aby rzepka kolana znalazła się pomiędzy ramionami Y. Pamiętaj, aby napiąć plaster, naklejając go na około 70 stopni.
Chcąc wykonać taping barku, musisz poprosić kogoś o pomoc, lub udać się do specjalisty. Prawidłowe ich naklejenie samodzielnie jest praktycznie niemożliwe. Do oklejenia barku będziesz potrzebować aż trzech taśm kinezjologicznych. Jedna będzie w kształcie litery Y, a dwie kolejne w kształcie litery I. Fizjoterapeuta następnie oklei Ci je w odpowiedniej kolejności i układzie, tak aby, jak najszybciej ulżyć Ci w bólu.
A Ty też stosujesz taśmy kinezjologiczne?