Dbanie o swoje zdrowie i swoich najbliższych jest bardzo ważne, dlatego nie należy bagatelizować różnych oznak bólu, które mogą się pojawić w ciągu dnia czy też nocy. Dobrze jest wtedy wiedzieć, jaka jest przyczyna powstania tego bólu i jak można sobie z nim poradzić. Niewątpliwie jednym z bardzo uciążliwych problemów zdrowotnych jest naderwany mięsień.
Jak można naderwać mięsień?
Do naderwania mięśnia może dojść podczas:
– wykonywania różnych sportów i ćwiczeń,
– codziennych prac,
– nieszczęśliwego wypadku.
Dobrze jest też dodać, że wyróżnia się różne rodzaje naderwanego mięśnia, co oznacza to, w jakim stopniu została uszkodzona dana część ciała. Dzięki temu można wprowadzić odpowiednie i specjalistyczne leczenie.
Jakie są objawy naderwanego mięśnia?
Przede wszystkim jest to ból, który przekracza próg bólu danego człowieka. Bardzo często powstaje także obrzęk i może spuchnąć na przykład ręka w miejscu naderwanego mięśnia. Co ważne, to ból może pojawić się również w pozycji spoczynkowej, co oznacza to, że także w trakcie snu naderwany mięsień będzie zakłócał odpoczynek. Należy mieć też na uwadze to, że mięsień, który jest naderwany, może spowodować zakłócenie w codziennym funkcjonowaniu.
Jak leczy się mięsień, który jest naderwany?
Leczenie tej przypadłości zależy od tego, w jak dużym stopniu jest uszkodzony mięsień. Może to być tylko zabieg u fizjoterapeuty, a może także skończyć się na schładzaniu miejsca, w którym czuć ból, lodem. Co ważne, w najgorszych przypadkach jest zalecane leczenie operacyjne.
Czy każdy może naderwać mięsień?
Ciało człowieka jest tak zbudowane, że niezależnie od tego, czy jest się osobą dorosłą, czy dzieckiem, to można uszkodzić sobie mięsień. Dobrze jest jednak wiedzieć, że da się temu zapobiec, gdy stosuje się zdrowy tryb życia oraz wtedy, kiedy bierze się odpowiednie suplementy i witaminy, które wzmacniają stawy i mięśnie. Dzięki temu można zminimalizować prawdopodobieństwo zerwania mięśnia.
Jak długo leczy się tego rodzaju uszkodzenie?
To jak długo będzie trwało leczenie zerwanego mięśnia, zależy od tego, w jakim stopniu został on uszkodzony. Duże znaczeni ma także to, w jakiej ogólnej formie jest organizm. Jeśli ciało genetycznie szybko się regeneruje, to naprawa mięśnia może potrwać zaledwie kilka tygodniu, a w przypadku bardziej skomplikowanego urazu leczenie może się wydłużyć do nawet kilku miesięcy.
O czym jeszcze pamiętać?
Dobrze jest pamiętać, aby z zerwanym mięśniem udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje pacjenta na dalsze badania. Dzięki temu będzie pewność, że leki oraz przepisane zalecenia będą pomocne i bezpieczne dla pacjenta. Warto także zrobić prześwietlenie mięśnia, co sprawi, że lekarz będzie miał stuprocentową pewność, w jakim stopniu dany odcinek ciała został uszkodzony.
Naderwany mięsień jest zjawiskiem, które występuje bardzo często, szczególnie wśród sportowców, którzy są najbardziej narażeni na różne kontuzje. Warto też pamiętać o tym, by nie zwlekać z wizytą u lekarza.